Головна » Статті » Практичні матеріали » Запитуйте - відповідає ЗДНВР

Педагогічне навантаження

Педагогічне навантаження

Педагогічне навантаження вчителя загальноосвітнього навчального закладу незалежно від підпорядкування, типу та форми власності - це час, призначений для здійснення навчально-виховного процесу.

Порядок попередження педагогічних працівників про педагогічне навантаження в наступному навчальному році

Відповідно до норми «Типових правил внутрішнього трудового розпорядку для працівників державних навчально-виховних закладів України», затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 20.12.1993 р. № 455 (з наступними змінами, внесеними наказом МОН України від 10.04.2000 р. № 73), прямим обов'язком керівника закладу освіти є доведення до відома педагогічних працівників наприкінці навчального року (до надання відпустки) про педагогічне навантаження в наступному навчальному році. У випадку повної відсутності можливості забезпечити педагогічного працівника навчальним навантаженням питання вирішується шляхом скорочення штату працюючих (із дотриманням чинного законодавства).

Установлення та розподіл навантаження для педагогічних працівників

Відповідно до закону України «Про загальну середню освіту», Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 15 квітня 1993 року № 102, педагогічне навантаження вчителя загальноосвітнього навчального закладу незалежно від підпорядкування, типу та форми власності обсягом менше тарифної ставки встановлюється тільки за його згодою.
Навчальне навантаження між учителями, викладачами та іншими педагогічними працівниками розподіляється директором установи за узгодженням із профспілковим комітетом залежно від кількості годин, передбачених навчальними планами, наявності педагогічних кадрів та інших конкретних умов, що склались у закладі (з дотриманням Кодексу законів про працю України).
Окрім педагогічного навантаження вчителя на тарифну ставку 18 навчальних годин на тиждень робочий час включає інші види педагогічної діяльності в такому відношенні до тарифної ставки:

  • класне керівництво - 20-25 %;
  • перевірка зошитів - 10-20 %;
  • майстернями - 15-20 %;
  • навчальними кабінетами - 10-15 %.

У вихователя загальноосвітнього навчального закладу навантаження становить 30 годин, а у вихователя загальноосвітньої спеціальної школи (школи-інтернату) - 25 годин на тиждень, що складає тарифну ставку.
Перерозподіл педагогічного навантаження протягом навчального року допускається в разі зміни кількості годин з окремих предметів, що передбачається робочим навчальним планом, або за письмовою згодою педагогічного працівника з додержанням законодавства України про працю.

Чи має право педагогічний працівник відмовитись від навантаження на ставку?

Установлення неповного робочого часу (у тому числі педагогічним працівникам) регулюється ст. 56 Кодексу законів про працю України. Так, за угодою між працівником і власником чи вповноваженим органом (у даному випадку директором закладу освіти) неповний робочий день або неповний робочий тиждень може встановлюватись як при прийнятті на роботу, так і згодом. Причому прохання вагітної жінки, жінки, яка має дитину до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, у тому числі таку, яка перебуває під опікою, або здійснює догляд за хворим членом сім'ї відповідно до медичного висновку стосовно встановлення неповного робочого часу, має бути задоволене. Одностороннє небажання педагогічного працівника без зазначених поважних причин працювати з неповним навантаженням може розцінюватись як порушення умов трудового договору.

Обмеження обсягу навантаження педагогічних працівників

Обсяг навчальної та іншої педагогічної роботи, яку може виконувати педагогічний працівник за основним місцем роботи, граничними розмірами не обмежується.
Учителям вечірніх (змінних) середніх загальноосвітніх шкіл (класів) з очно-заочною формою навчання, заочних шкіл, а також учителям, які навчають дітей, які перебувають на тривалому лікуванні в лікарнях, і викладачам педучилищ визначається два рази на рік до початку першого та другого півріччя, а викладачам вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації та професійно-технічних навчальних закладів визначається один раз на рік до початку навчального року.

Тривалість робочого часу вчителя

Відповідно до ст. 50 Кодексу законів про працю України, нормальна тривалість робочого часу не може перевищувати 40 годин на тиждень.
Робочий час учителів та інших педагогічних працівників загальноосвітніх закладів регулюється затвердженим розкладом навчальних занять, складеним відповідно до тижневого навантаження, а також планів виховної та методичної роботи.
Під час канікул, які не збігаються з черговою відпусткою, керівник закладу освіти залучає педагогічних працівників до педагогічної та організаційної роботи в межах часу, що не перевищує їх навчального навантаження до початку канікул.
Питання про тривалість робочої години педагогічного працівника регулюється посадовою Інструкцією, згідно з якою ставки заробітної плати педагогічних працівників установлюються, виходячи із витрат робочого часу в астрономічних годинах (60 хв). Короткі перерви, передбачені між уроками (лекціями), є робочим часом педагогічного працівника. Тривалість уроків і перерв установлюється відповідно до положення про навчальний заклад. У навчальних планах шкіл усіх типів і найменувань, педучилищ, професійно-технічних закладів час на навчальні дисципліни визначається в академічних годинах (45 хв), крім 1-х класів, де навчаються діти шестирічного віку, - 35 хв, у 2-4-х класах - 40 хв. Скорочення тривалості уроку не є підставою для зменшення норми часу, що передбачається на вивчення предмета, і не є підставою для зменшення норми часу для оплати в розрізі чверті, півріччя, року. Збільшення кількості уроків у зв'язку зі зменшенням їх тривалості не означає збільшення навчального навантаження, установленого під час тарифікації.

Категорія: Запитуйте - відповідає ЗДНВР | Додав: umni4ka (05.11.2010)
Переглядів: 14097 | Коментарі: 8 | Рейтинг: 3.7/3
Всього коментарів: 8
8 Роман  
Доброго дня! У мене ситуація така! Моє загальне навантаження становить 1.5 ставки (1 ставка в педучилищі - основне місце роботи, і 0.5 ставки в будинку культури, де я сумісник!) Скажіть чи можу я підняти своє навантаження в культурі до 0.75? І в якій статті Трудового Кодексу можна знайти про це інформацію?

7 Ася  
Скажите пожалуйста, у меня такая ситуация: я вернулась на работу с декретного отпуска до отпуска у меня была нагрузка 11 часов предмета и 0,5 ст. воспитательства. Я отказалась от воспитательства, осталось у меня 11 часов мне разбросали на все дни, могу ли я как то изменить ситуацию? И можно ли при такой нагрузке ставить меня завед. кабинета?

6 Тетяна  
Чи є такий закон, що якщо педагогічне навантаження більше 18 годин, то вчитель не має права на методичний день? Дякую.

5 людмилв  
Так уж случилось, что кафедра английского языка состоит из 13чел, а нагрузки получается ао 11-13 часов. Многие не дают согласие на неполную нагрузку, требуя ставку (это учителя высшей категории). Как быть? Уволить молодых, которые пришли последними или несогласных по ст36? Спасибо.

4 ирина  
в следующем учебном году уменьшается 0.5. ставки завуча с воспитательной работы. я за образованием учитель украинского языка и литературы, хочу перейти на ставку соответственно специальности со ставки завуча с восп. работы.
меня укомплектовали на часы украинской литературы 17,5 ч. но коллега начала "бунт",мол, отдайте мои часы. хотя по первому диплому она учитель русского языка и литературы + заочно укр. язык и литература (переведена по трудовой за имением часов укр яз и лит. в 1990г). я - учитель методист, она - учитель Ы категории. у меня стаж - 24 года. у неё - 22. как мне быть. спасибо.

3 Лариса Борисівна  
В кінці навчального року нічого не підписувала, ніхто мене не ставив довідому, що мало годин. В серпні після відпусики дізнаюся, що в мене 13,5 годин навантаження. Чи правомірні дії адміністраціє? Дякую

1 Любовь Николаевна  
Прошу объяснить, что входит в понятие "методический день":
-- нужно ли приходить в школу в этот день (нет уроков);
-- обязательно ли молодому специалисту в этот день посещать уроки опытных учителей;
-- возможно ли иметь два методических дня в неделю?

2 umni4ka  
Відповідь, можливо, знайдете тут:
1. http://umni4ka.at.ua/publ....-1-0-46
2. молодому спеціалісту бажано в цей день відвідувати уроки досвідчених вчителів, а коли ж ще...
3. можливо (не обов1язково) і два дні, в залежності від навантаження

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]